Skip to main content

Posts

Showing posts from September, 2013

La Fondation Vasarely

Dzisiaj zabiorę Was w świat sztuki optycznej i kinetycznej, czyli w świat Victora Vasarely'ego.  Ten francuski artysta, pochodzenia węgierskiego, był wiodącym przedstawicielem nurtu op-art. Urodził się 9 kwietnia 1906 roku w Peczu, zmarł w 1997 r w Paryżu.  W 1971 założył prywatną fundację, w której to zgromadził 44 własne instalacje. Wykonane są one z metalu, ceramiki, szkła, emalii i włókna. Postrzegane przez nas obrazy zmieniają się w zależności od światła, nastroju, uczuć i naszego humoru. Nigdy nie spojrzymy na nie tak samo drugi raz. Fundacja ta znajduje się w Aix-en-Provence i otwarta jest cały tydzień, z wyjątkiem poniedziałków. Na uwagę zasługuje również budynek. Zaprojektował go sam artysta we współpracy z takimi architektami jak J. Sonnier, D. Ronsseray i C. Pradel-Lebar. Budynek składa się z 16 modułów na bazie sześciokąta i pokazuje integrację sztuki plastycznej z architekturą. 

Gorges du Verdon

W zeszłą sobotę, korzystając z jeszcze letniej pogody, pojechaliśmy zobaczyć francuski cud natury czyli Grand Canyon du Verdon.  Rzeka Verdon wyrzeźbiła w wapiennych ska ła ch jurajskich (na długości 21 km), jeden z najgłębszych kanionów w Europie. Wg Wikipedii: w najgłębszym miejscu mierzy on 700 m głębokości, przy dnie kanionu ma szerokość od 6 do 100 m, a górne krawędzie odległe są od siebie od 200 do 1500 m. Wyprawę radzę rozpocząć od miasteczka  Moustiers-Sainte-Marie . Położone nieopodal zaporowe jezioro Saint-Croix zachwyca szmaragdowym kolorem wody, a rzeka Verdon kończy w nim swój bieg. Zbocza kanionu są ulubionym miejscem wspinaczy skałkowych, ale spotkamy również amatorów raftingu, kajakarzy górskich, a także paralotniarzy. Wzdłuż obu krawędzi przełomu zbudowane są drogi, a nad rzeką i nad kanionem przerzucone są mosty tak, żeby umożliwić licznie odwiedzającym tę atrakcję turystom podziwianie jej ze

La grande fête du calisson

  Jak co roku w Aix, w pierwszą niedzielę września, mają miejsce obchody Święta Calisson. Co to są calissony? To popularne prowansalskie słodycze zrobione z cukru, migdałów i kandyzowanego melonu, przypominają w smaku marcepan. Produkowane od XV w są specjalnością Aix-en-Provence. Tego dnia w mieście miało miejsce kilka wydarzeń. Najpierw były animacje muzyczne i kulinarne, następnie pokaz tańców prowansalskich, a na końcu wyruszyła procesja pod kościół Saint Jean de Malte by poświęcić trzy nowe dzwony. W tym roku obchodzono XVIII edycję tego wydarzenia. W 1998 ponad 50 tys ludzi było obecnych na głównej ulicy miasta Cours Mirebeau, by uczcić zrobienie największego calisson na świecie. Miał on 206 kg i wykonali go cukiernicy z Pâtissiers de la Coupo Santo du Pays d’Aix et le GAPA (Groupement des Artisans du Pays d’Aix). Na zdjęciu poniżej tradycyjne słodycze z Aix, czyli po lewej nugat a po prawej calissony.