Skip to main content

Les Catacombes de Paris


Paryskie katakumby nie zawsze znajdują się na liście must see każdego turysty, przyjeżdżającego do Paryża. Mimo wszystko uważam, że warto je zobaczyć.
Są one pozostałością po kamieniołomach, z których już od czasów Cesarstwa Rzymskiego wydobywano wapień potrzebny do budowy miasta (między innymi budowa katedry Notre-Dame i Luwru). 


W 1786 roku z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć szalejących epidemii w przeludnionym mieście Król Ludwik XVI zlecił architektowi odpowiedzialnemu za renowacje tuneli znosić tu zwłoki z paryskich cmentarzy. Przeniesiono więc szkielety 6 do 7 mln mieszkańców.

Pierwszym cmentarzem który zlikwidowano, był cmentarz Niewiniątek (cimetiére des Innocents), gdzie obecnie znajduje się dzielnica Les Halles.
W latach 1787-1814 przeniesiono kolejne cmentarze. Ostatni przerzut nastąpił w 1859 roku, za sprawą wielkich prac Haussmanna.



 Udając się na zwiedzanie, warto wiedzieć, że postoimy trochę w kolejce. Ja stałam ok 30-40 min, ale w weekendy i w wakacje czeka sie ponad godzinę.
Następnie schodzimy po 130 stopniach i idziemy wąskim i czasem dość niskim korytarzem.



Przejścia niedozwolone zamknieto kratą.




 Po jakimś kilometrze dochodzimy do tego miejsca.



 No i zaczynamy.
Miałam pewne opory przed robieniem zdjęć, bo jest to dość dziwne miejsce.




Kolejne tablice informują nas, które kości pochodzą z jakiego cmentarza.






Następnie wchodzimy po 83 stopniach i wychodzimy w całkiem innym miejscu.
Na koniec parę informacji, które warto znać:
-  "zwiedzanie" zajmuje ok 45 minut
-  temperatura jest stała i wynosi 14 C
-  powierzchnia to 11 000m2
-  głębokość katakumb odpowiada 5 piętrom, czyli jest to 20 m
-  długość całej trasy dostępnej dla turystów - 2km

Na koniec trafny cytat Horacego
Croyez que chaque jour est pour vous le derniere - Wiedzcie, że każdy dzień jest dla was ostatnim.

Comments

  1. Bardzo interesujace miejsce, z checia bym je odwiedzila :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Interesujące i inne, ale drugi raz już bym tam nie poszła.

      Delete
  2. A ja się boję tego rodzaju miejsc. Jakiś taki niepokój budzą.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Masz rację, dziwne to uczucia otaczać się szkieletami.

      Delete
  3. dużo czytałam o tych podziemnych korytarzach i pomysł ich zwiedzania nie wzbudzał we mnie entuzjazmu, jednak może warto wpisać to na liste miejsc do zwiedzania w mojej planowanej wycieczce ... tylko ta długa kolejka mnie odstrasza :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Niestety w okresie wakacyjnym, w Paryzu, kolejki to norma i swoje trzeba odstac.

      Delete

Post a Comment