Skip to main content

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu. 
Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami (pierwsza część i druga część).
Zacznę od Szkoły Polskiej, której początki sięgają połowy XIX wieku. 
"Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski". 
Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj.




Drugą instytucją naukową, istniejącą od 1893 roku, jest Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Paryżu (Centre scientifique de l'Académie polonaise des sciences à Paris). Adres: 74 Rue Lauriston, 75116 Paris.
Powstała 3 maja jako ośrodek zagraniczny Akademii Umiejętności w Krakowie. Pierwszym przewodniczącym Komitetu Miejscowego Stacji, mieszczącego się w budynku Biblioteki Polskiej w Paryżu został książę Władysław Czartoryski, sekretarzem zaś, a później delegatem Akademii - Władysław Mickiewicz. Po jego śmierci, w 1926 roku, stanowisko delegata PAU przy Bibliotece Polskiej i Stacji Naukowej objął Franciszek Pułaski. Od 1946 roku przedstawicielem PAU był Stanisław Wędkiewicz. W wyniku konfliktu pomiędzy emigracją a nowymi władzami podjęto uchwałę PAU o rozdzieleniu Stacji Naukowej od Biblioteki Polskiej w Paryżu. 
Placówka organizuje konferencje i wydaje publikacje. Od 1998 roku wydaje pismo w wersji francuskiej i polskiej "Annales. Centre Scientifique de l'Académie Polonaise des Sciences à Paris" stale współpracuje z UNESCO, Académie des Sciences de l'Institut de France oraz Centre National de la Recherche Scientifique.


Instytut Polski w Paryżu to placówka kulturalna podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, założona w 1979 roku. Prowadzi współpracę z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej , Instytutem Książki, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Instytutem Adama Mickiewicza. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej we Francji. Zajmuje się też współpracą kulturalną, współpracą naukową i techniczną między Polską a Francją.
Siedziba instytutu mieści się przy 31 Rue Jean Goujon, w 8 dzielnicy.



Było o szkole, bibliotece więc warto wspomnieć o polskiej księgarni. Znajduje się ona na bulwarze Saint-Germain 123 i kontynuuje tradycje oficyny wydawniczej założonej w 1833 r. Działająca od 80 lat instytucja należy do Very Michalskiej, która prowadzi wydawnictwo Noir sur Blanc, promując polską literaturę we Francji.
O Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej we Francji nie będę się rozpisywać. Wspomnę tylko, że podobno jest to najładniejsza polska ambasada na świecie. Kilkakrotnie miałam okazję być tam i zwiedzać te piękne wnętrza. Budynek mieści się przy 57, rue Saint-Dominique.

Kończąc wątek instytucji polskich wspomnę o Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów (SPK). Jest to centralna organizacja kombatancka założona w 1946 w Londynie, skupiająca lokalne organizacje kombatanckie działające w krajach osiedlenia się żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy pozostali na emigracji po zakończeniu II wojny światowej. 
Federacja Światowa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów zrzesza obecnie 24 organizacje kombatanckie. W Paryżu znajdziecie ją przy 20 Rue Legendre, w 17 dzielnicy.


Zapewne słyszeliście o Hôtelu Lambert. To dawna rezydencja rodziny Czartoryskich, w której bywał kwiat polskiej Wielkiej Emigracji: Chopin, Mickiewicz, Słowacki i Kossak, oraz francuscy artyści Eugene Delacroix i George Sand. Niestety mimo dobrych warunków sprzedaży, które późniejszy właściciel Rotchild zaproponował polskiemu rządowi, ten nie odkupił tak wartościowej dla naszego narodu posiadłości. Teraz należy ona do arabskiego szejka i wkrótce zostanie tam otwarty hotel. Trochę szkoda, że taki cenny kawał historii nie został w polskich rękach.
Zdjęcia nie są mojego autorstwa, gdyż obecnie budynek jest zasłonięty.

Wspomniałam o Chopinie, to może napisze parę słów o jego mogile. Nasz wielki kompozytor został pochowany na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Mogiła została odsłonięta 17 października 1850 (w pierwszą rocznicę śmierci artysty) a jej autorem jest Auguste Clésinger (mąż Solange Dupin, córki kochanki Chopina, George Sand). Składa się ona z cokołu z marmurową figurą muzy Euterpe pochylonej nad złamaną lirą. Na przedniej ścianie cokołu znajduje się medalion z podobizną muzyka z lewego profilu.

Kolejnym wielkim Polakiem pochowanym w Paryżu był Juliusz Słowacki. Spoczywa on na paryskim Cmentarzu Montmartre. Idea sprowadzenia prochów poety do kraju zrodziła się w pierwszych latach XX wieku. Postanowiono przenieść je do Krakowa i złożyć w podziemiach katedry wawelskiej w setną rocznicę urodzin wieszcza, przypadającą w 1909 roku.
Jego prochy zostały złożone obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych.
Odnowiony, pierwotny grób Juliusza Słowackiego, zaprojektowany przez przyjaciela poety, francuskiego artystę Charles’a Pétiniaud-Dubos, można nadal oglądać na Cmentarzu Montmartre.



Całkiem niedawno trafiłam jeszcze na taki pomnik. Znajduje się on w pobliżu wieży Eiffla, niedaleko Place de Varsovie.
Jeśli są miejsca, ulice, pomniki i inne związane z Polską obiekty, o których nie wspomniałam, to dajcie mi koniecznie znać.

Comments

  1. Odnoszę wrażenie że w Polsce zbyt rzadko upamiętnia się ważne daty, a zbyt często zwarca uwagę się na bzdury które mają może znaczenie ale nie w tym sensie by stawiać je na pomniki.

    ReplyDelete
  2. Sa tez dwa pomniki Chopina : jeden w Ogrodzie Luksemburskim a drugi w Parku Monceau.
    Statua Mickiewicza nad Sekwana,
    statua Ksiecia Jozefa Poniatowskiego w Luwrze (i popiersie w Wersalu),
    pomnik ku czci Polakow poleglych w obronie Francji na cmentarzu Père Lachaise.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Vallès