Skip to main content

Gorges du Verdon


W zeszłą sobotę, korzystając z jeszcze letniej pogody, pojechaliśmy zobaczyć francuski cud natury czyli Grand Canyon du Verdon. 
Rzeka Verdon wyrzeźbiła w wapiennych skałach jurajskich (na długości 21 km), jeden z najgłębszych kanionów w Europie.
Wg Wikipedii: w najgłębszym miejscu mierzy on 700 m głębokości, przy dnie kanionu ma szerokość od 6 do 100 m, a górne krawędzie odległe są od siebie od 200 do 1500 m.







Wyprawę radzę rozpocząć od miasteczka Moustiers-Sainte-Marie. Położone nieopodal zaporowe jezioro Saint-Croix zachwyca szmaragdowym kolorem wody, a rzeka Verdon kończy w nim swój bieg.





Zbocza kanionu są ulubionym miejscem wspinaczy skałkowych, ale spotkamy również amatorów raftingu, kajakarzy górskich, a także paralotniarzy.



Wzdłuż obu krawędzi przełomu zbudowane są drogi, a nad rzeką i nad kanionem przerzucone są mosty tak, żeby umożliwić licznie odwiedzającym tę atrakcję turystom podziwianie jej ze wszystkich stron.
Popularne punkty widokowe to Pont de Soleils i Pont d'Artuby. Z tego drugiego miłośnicy skoków na bungee mogą rzucić się w 180 m przepaść.


Po drodze warto odwiedzić malownicze Aiguines, z górującym nad nim pięknie odrestaurowanym XVII w zamkiem i widokiem na jezioro.


  
A także spotkać takie oto urocze zwierzątka.


Comments

  1. So nice nature!!!! Fabulous pics!!!!!!!!!!!!!!
    Angela Donava
    http://www.lookbooks.fr

    ReplyDelete
  2. Przepiekne miejsce! Mam nadzieje, ze uda mi sie tam dotrzec!

    ReplyDelete
  3. Wiele słyszałam o tym kanionie, ale Twoje zdjęcia wyszły jeszcze poza moje wyobrażenie o tym miejscu. Powiem krótko:WOW!

    ReplyDelete
  4. Piękne miejsce i wspaniałe ujęcia!
    Muszę przejrzeć wszystkie archiwalne posty :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziekuje, ja w najblizszym czasie tez mam zamiar nadrobic Twoje posty podroznicze:) pozdrawiam

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...