Skip to main content

Liebster Blog Award

W zeszłym tygodniu mama w Paryżu  nominowała mój blog do zabawy Liebster Blog. Zasady są proste. Odpowiadam na zadane pytania, a nastepnie wymyślam kolejne i nominuję 11 blogów.

Zaczynamy :) 

1.Dlaczego taka nazwa bloga ?

Kier to połączenie dwóch pierwszych i dwóch ostatnich liter mojego nazwiska. A skoro jest Dama Pikowa, to dlaczego nie miałoby być panny Kier, a więc tak powstała Mademoiselle Kier.

2.W jaki sposób znajdujesz tematy do pisania ?

Piszę o tym gdzie byłam, co zwiedziłam, co warto obejrzeć.

3. Jaki gatunek literacki preferujesz?

Lubię thrillery medyczne R. Cooka, a oprócz tego różne biografie.

4. W jakim języku chcialabyś mówić i dlaczego ?

Podoba mi się j.francuski, więc skoro już mieszkam we Francji to chciałabym mówić lepiej niż obecnie. Oprócz tego fajnie byłoby znać włoski i hiszpański.

5. W jakim mieście na świecie chciałabyś mieszkać ?

Mieszkałam już w Zielonej Górze, Poznaniu, Glasgow, Aix-en-Provence, a teraz mieszkam w Paryżu. W każdym z nich żyło mi się dobrze. Nie byłam w Nowym Jorku, w Londynie ani w Berlinie, więc nie moge powiedzieć czy tam akurat chciałabym mieszkać. Jak na razie to dobrze mi w Paryżu i niech tak zostanie :)

6. Jakie filmy należą do Twoich ulubionych ?

Zielona mila, Dirty Dancing, Grease, Skazani na Shawshank, Sami Swoi (i reszta trylogii), Nietykalni, Forrest Gump, Siedem, Milczenie owiec, Leon Zawodowiec, Szkoła uczuć i wiele innych.

7. Jak oceniasz swoje zdolności kulinarne ?

Master Chefem nie jestem, gotować raczej nie lubię, ale to co zrobię nadaje się do jedzenia :)

8. Jaki jest twoj ulubiony dzien tygodnia i dlaczego ?

Sobota, bo to dzień wolny, a po za tym urodziłam się w sobotę.

9. Kot czy pies ?

Zdecydowanie pies, a nawet dwa



10. Preferujesz Wielkanoc czy Boże Narodzenie

Boże Narodzenie.
      11. Które z blogów, czytanych przez Ciebie, mogą się również podobać Twoim czytelnikom ?

      Czytam blogi o życiu we Francji, o nauce języka francuskiego, o emigrantkach, o podróżach.
      Polecana blogi to te, które nominuję do dalszej zabawy.
  

Oto pytania:

1. Dlaczego postanowiłaś założyć bloga?
2. Jakie języki znasz i jakie chciałabyś poznać?
3. Jaką książkę ostatnio przeczytałaś?
4. Kuchnia włoska, francuska czy japońska?
5. W jakim mieście w Polsce chciałabyś mieszkać?
6. Kiedy masz urodziny?
7. Jaka jest Twoja ulubiona bajka z dzieciństwa?
8. Oglądasz seriale, jesli tak to jakie?
9. Jak zaczynasz dzień?
10. Jakich owoców nie lubisz?
11. Zadaj sobie sama pytanie i na nie odpowiedz :)

A jeśli chcecie się dowiedzieć jeszcze czegoś o mnie, to polecam dawny post something about me.

Comments

  1. dziękuję za nominację i zaraz zabieram się do pracy ;) wszystkie filmy, które podałaś bardzo lubię! :)

    ReplyDelete
  2. hi hi, i ja tu jestem :))) :*
    Sobota chyba od zawsze była moim ulubionym dniem. Piątek jeszcze nie, bo to mimo wszystko dzień roboczy, niedziela nie, bo to już chwila do poniedziałku i trzeba się szykować na nowy tydzień. A sobota, sobota jest super - nic nie trzeba, wszystko można :))

    ReplyDelete
  3. Czuję się wyróżniona, jest mi naprawdę bardzo miło znaleźć się na Twojej liście nominowanych. Zależy mi jednak, by mój blog pozostał głównie w temacie Bretanii, wątki typowo osobiste pojawiają się na nim raczej przy okazji a nie na pierwszym planie. Dziękuję Ci z góry za zrozumienie i życzę miłej zabawy pozostałym uczestnikom tej sympatycznej zabawy!:)

    ReplyDelete
  4. Great post! Lovely dogs :)
    Have a nice day!
    Angela Donava
    http://www.lookbooks.fr/

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Vaux-le-Vicomte

Dzisiaj zabiorę Was do zespołu pałacowo-ogrodowego w Vaux-le-Vicomte . Miejscowość ta znajduje się ponad 50 km na południowy-wschód od Paryża. Vaux-le-Vicomte składa się z głównego budynku i dwóch bocznych oficyn, usytuowanych na terenie rozległego ogrodu, otoczonego ze wszystkich stron lasami.  Pozostałą część zajmują tzw. partery ogrodowe, boskiety, baseny wodne i trawniki.  Nie miałam okazji zwiedzać wnętrz pałacu, ale z tego co wyczytałam to dekoracja pomieszczeń jest bogata, łącząca malarstwo, rzeźbę i elementy architektoniczne. Pokoje usytuowane po bokach salonu mają ściany wykładane boazerią i malowane plafony zdobione stiukami i złoconymi rzeźbami. Oprócz ogrodów i zamku, można jeszcze zwiedzić dawną powozownię.   Pałac wzniesiony został w latach 1656-61 dla Nicolasa Fouqueta przez Charles'a Le Bruna (odpowiedzialnego za wystrój), Louis'a Le Vau (architekta) i André Le Nôtre'a (twórcę ogrodów) w stylu klasy...