Skip to main content

Liebster Blog Award

W zeszłym tygodniu mama w Paryżu  nominowała mój blog do zabawy Liebster Blog. Zasady są proste. Odpowiadam na zadane pytania, a nastepnie wymyślam kolejne i nominuję 11 blogów.

Zaczynamy :) 

1.Dlaczego taka nazwa bloga ?

Kier to połączenie dwóch pierwszych i dwóch ostatnich liter mojego nazwiska. A skoro jest Dama Pikowa, to dlaczego nie miałoby być panny Kier, a więc tak powstała Mademoiselle Kier.

2.W jaki sposób znajdujesz tematy do pisania ?

Piszę o tym gdzie byłam, co zwiedziłam, co warto obejrzeć.

3. Jaki gatunek literacki preferujesz?

Lubię thrillery medyczne R. Cooka, a oprócz tego różne biografie.

4. W jakim języku chcialabyś mówić i dlaczego ?

Podoba mi się j.francuski, więc skoro już mieszkam we Francji to chciałabym mówić lepiej niż obecnie. Oprócz tego fajnie byłoby znać włoski i hiszpański.

5. W jakim mieście na świecie chciałabyś mieszkać ?

Mieszkałam już w Zielonej Górze, Poznaniu, Glasgow, Aix-en-Provence, a teraz mieszkam w Paryżu. W każdym z nich żyło mi się dobrze. Nie byłam w Nowym Jorku, w Londynie ani w Berlinie, więc nie moge powiedzieć czy tam akurat chciałabym mieszkać. Jak na razie to dobrze mi w Paryżu i niech tak zostanie :)

6. Jakie filmy należą do Twoich ulubionych ?

Zielona mila, Dirty Dancing, Grease, Skazani na Shawshank, Sami Swoi (i reszta trylogii), Nietykalni, Forrest Gump, Siedem, Milczenie owiec, Leon Zawodowiec, Szkoła uczuć i wiele innych.

7. Jak oceniasz swoje zdolności kulinarne ?

Master Chefem nie jestem, gotować raczej nie lubię, ale to co zrobię nadaje się do jedzenia :)

8. Jaki jest twoj ulubiony dzien tygodnia i dlaczego ?

Sobota, bo to dzień wolny, a po za tym urodziłam się w sobotę.

9. Kot czy pies ?

Zdecydowanie pies, a nawet dwa



10. Preferujesz Wielkanoc czy Boże Narodzenie

Boże Narodzenie.
      11. Które z blogów, czytanych przez Ciebie, mogą się również podobać Twoim czytelnikom ?

      Czytam blogi o życiu we Francji, o nauce języka francuskiego, o emigrantkach, o podróżach.
      Polecana blogi to te, które nominuję do dalszej zabawy.
  

Oto pytania:

1. Dlaczego postanowiłaś założyć bloga?
2. Jakie języki znasz i jakie chciałabyś poznać?
3. Jaką książkę ostatnio przeczytałaś?
4. Kuchnia włoska, francuska czy japońska?
5. W jakim mieście w Polsce chciałabyś mieszkać?
6. Kiedy masz urodziny?
7. Jaka jest Twoja ulubiona bajka z dzieciństwa?
8. Oglądasz seriale, jesli tak to jakie?
9. Jak zaczynasz dzień?
10. Jakich owoców nie lubisz?
11. Zadaj sobie sama pytanie i na nie odpowiedz :)

A jeśli chcecie się dowiedzieć jeszcze czegoś o mnie, to polecam dawny post something about me.

Comments

  1. dziękuję za nominację i zaraz zabieram się do pracy ;) wszystkie filmy, które podałaś bardzo lubię! :)

    ReplyDelete
  2. hi hi, i ja tu jestem :))) :*
    Sobota chyba od zawsze była moim ulubionym dniem. Piątek jeszcze nie, bo to mimo wszystko dzień roboczy, niedziela nie, bo to już chwila do poniedziałku i trzeba się szykować na nowy tydzień. A sobota, sobota jest super - nic nie trzeba, wszystko można :))

    ReplyDelete
  3. Czuję się wyróżniona, jest mi naprawdę bardzo miło znaleźć się na Twojej liście nominowanych. Zależy mi jednak, by mój blog pozostał głównie w temacie Bretanii, wątki typowo osobiste pojawiają się na nim raczej przy okazji a nie na pierwszym planie. Dziękuję Ci z góry za zrozumienie i życzę miłej zabawy pozostałym uczestnikom tej sympatycznej zabawy!:)

    ReplyDelete
  4. Great post! Lovely dogs :)
    Have a nice day!
    Angela Donava
    http://www.lookbooks.fr/

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...