Skip to main content

Les passages couverts - 4


To już ostatnia część moich postów o pasażach.
Zapraszam więc do czytania i komentowania.

Passage Sainte-Anne
59 rue Sainte-Anne, 52 passage Choiseul 

Jest to kryty pieszy pasaż, długi na 47 m, usytuowany w drugiej dzielnicy. Zaczyna się przy ulicy Świętej Anny, a kończy łącząc z pasażem Choiseul. Otwarto go w 1829 roku, trochę po otwarciu pasażu Choiseul. Został wpisany na listę obiektów historycznych w 1974 roku
 




 
Passage Molière
82 rue Quincampoix, 157 rue Saint-Martin

Jest to teren publiczny, przeznaczony dla pieszych, znajdujący się w trzeciej dzielnicy Paryża. Jego długość to 46 m, szerokość 2,75 m. Powstał w 1791 roku. Nazwę przejął od dawnego teatru Molièr, znajdującego się w pobliżu. Nazywano go również passage des Sans-Culottes, albo passage des Nourrices.



Passage Vendôme
16 rue Béranger, 1 place de la République

Pasaż ten, o długości 57 metrów i szerokości 4 metrów, mieści się w okolicy placu Republiki. Powstał w 1827 roku, w miejsce dawnego passage du Jeu-de-Paume. Swoją nazwę wziął od ulicy Vendôme, obecnie rue Béranger.
Jako obiekt historyczny figuruje od 13 kwietnia 1987 roku.





 
Cour du Commerce-Saint-André
59 rue Saint-André-des-Arts, 21 rue de l'Ancienne-Comédie, 130 boulevard Saint-Germain

To jedyny pasaż znajdujący się w szóstej dzielnicy. Powstał w 1776 roku, ma 120 m długości i 3,5 metra szerokości. Nie jest on w całości kryty dachem. Cour du Commerce-Saint-André łączy się z cour de Rohan. 
Na dziedzińcu pasaża mamy kilka znanych i historycznych miejsc. Jednym z nich jest kawiarnia Le Procope, najstarsza kawiarnia w Paryżu, założona w 1684 roku. Pod numerem 9, u stolarza Schmidta wynajmował mieszkanie Joseph Ignace Guillotin, który swoje słynne urządzenie testował tam na owcach.
Natomiast pod numerem 20 mieszkał Georges-Jacques Danton. Budynek ten jednak zburzono podczas przedłużania bulwaru Saint-Germain.













Passage du Havre
69 rue de Caumartin, 109 rue Saint-Lazare

Jest to kryty pasaż, z 1845 roku, znajdujący się w 9 dzielnicy.
Obecnie jest tam dwupoziomowe centrum handlowe, z ponad 40 butikami.

 
Passage Ben-Aïad
8 rue Mandar, 9 rue Léopold-Bellan 

Na nim zakończymy mój przewodnik po paryskich pasażach.
Pasaż ten, dawniej znany jako galerie Mandar, jest ostatnim reliktem po passage du Saumon. Znajduje się w drugiej dzielnicy, ma 90 m długości i 3 m szerokości.
Obecną nazwę przejął od nazwiska bogatego generała tunezyjskiego, Mahmouda Ben Aïad, który nabył tę nieruchomość w lutym 1853 roku. Potem przejął to jego syn. Jednak z biegiem lat butiki opustoszały i utrzymanie tego miejsca stało się nieopłacalne.
Dzisiaj pasaż jest zamknięty dla przechodniów, a przez bramy nadal widać dawne wejście do starodawnych łaźni, obecnie przekształcone na Hôtel du Saumon.



Na koniec jeszcze mały bonus.
Pasaże, na które natrafiłam przypadkowo



i galerie na Polach Elizejskich.




Mam nadzieje, że kto jeszcze nie widział pasaży, to przy następnej wizycie w stolicy Francji, skusi się chociaż na zobaczenie kilku z nich. Od siebie tylko dodam, żeby nie robić tego w niedzielę. Większość z nich jest wtedy zamknięta.

Comments

  1. Paryskie pasaże są piękne :)
    Dałaś mi niezły pomysł na kolejny wpis na blog. Pozdrawiam serdecznie ze słonecznego Bordeaux!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...