Skip to main content

Montpellier


Montpellier - jedno z niewielu francuskich miast, w którym mogłabym zamieszkać. Spodobało mi się ze względu na ciekawą architekturę, dobre położenie (10 km od morza), czyste ulice i tramwaje.




Na początku udaliśmy się w stronę Arc de Triomphe. Jest on jakby bramą do wejścia na Peyrou, czyli plac królewski poświęcony chwale Ludwika XIV, dobroczyńcy miasta.



Na placu tym znajduje się Château d'eau, czyli monument historyczny w kształcie sześciokąta, zbudowany w 1768 roku przez H.Pitota, w celu dystrybucji wody pitnej ze źródła Lez. Jest on połączony z akweduktem Saint-Clément.


 
 Głównym placem w mieście jest natomiast Place de la Comédie. Znajduje się tutaj budynek Opéra Comédie po prawej stronie i Esplanade Charles de Gaulle w zachodniej jego części.



 Esplanada to spacerowa część parku, położona wśród drzew, z wieloma miejscami do odpoczynku i do zabaw z dziećmi. Na samym końcu znajduje się budynek Opéra Berlioz i Corum (centrum konferencyjne), z którego dachu można podziwiać panoramę Montpellier.



  
Oprócz tego zwiedziliśmy też nowszą część miasta,


 Tour de la Babote (która dawniej pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego)


i katedrę Saint-Pierre




nieopodal której postawiono ciekawy pomnik z dwoma jednorożcami.


Comments

  1. Jolies ces photos!
    Bonne journée!
    Angela Donava
    http://www.lookbooks.fr

    ReplyDelete
  2. Ah, I've never been here but it looks really beautiful from your photos! Lots or incredible architecture! xx

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istniejąc

Wizyta w Pałacu Elizejskim - Journées européennes du patrimoine 2016

  Miał być post o Rouen, Mont-Saint-Michel i Vaux-le-Vicomte, ale napiszę post o tym, w czym uczestniczyłam w ten weekend, czyli o Europejskich Dniach Dziedzictwa.    Już po raz 33 w całej Francji udostępniono zamknięte na co dzień dla publiczności miejsca. Można było zobaczyć wnętrza ministerstw, ambasad, pałaców, zamków, siedzibę radia, telewizji itp.  Wstęp do muzeów był bezpłatny w ten weekend. Ale jak coś jest za darmo, to wiadomo, że znajdzie się wielu chętnych by z tego skorzystać. Tak więc do tych najbardziej popularnych miejsc trzeba było odczekać w kilkugodzinnych kolejkach. Zdjęcie powyżej - widok na pałac od strony dziedzińca, poniżej - od strony ogrodów. My w sobotę zwiedziliśmy Senat, a w niedzielę Pałac Elizejski. By wejść do siedziby prezydenta należało swoje odczekać, a następnie przejść dwie kontrole. Sprawdzali bardzo dokładnie, wyciągnęli mi wszystkie rzeczy z torebki, otwierali wszystkie zamki w portfelu i po raz kolejny straci

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył