Skip to main content

Domaine de Chantilly


Dzisiaj zabiorę Was do miasteczka w regionie Pikardia, leżącego 40 km na północny wchód od Paryża i słynącego z renesansowego zamku. Mowa tutaj o Chantilly.
Rezydencja ta, wzniesiona została w XVI wieku, w miejscu starej średniowiecznej twierdzy. Głównym inicjatorem budowy był urodzony w Chantilly, francuski żołnierz i dyplomata książe Anne de Montmorency. 





W zamku tym znajduje się muzeum Condé, z okazałą kolekcją obrazów, rysunków, rzeźb, manuskryptów, portretów, zdjęć i sztuki dekoracyjnej. 
Kolekcja ta uważana jest za jedną z cenniejszych (zaraz po Luwrze) we Francji. Zobaczyć tam można dzieła malarzy francuskich i włoskich, takich jak  Fra Angelico, Raffaello Santi, Nicolas Poussin, Jean-Antoine Watteau, Jean-Auguste-Dominique Ingres.

Oprócz tego Chantilly znane jest ze swojego hipodromu i organizowanych tam wyścigów konnych. W pobliżu hipodromu zwiedzić możemy książęce stajnie, Grandes Ecuries, zbudowane w I poł. XVIII wieku przez Jeana Auberta, zobaczyć spektakl z udziałem koni, a także samemu podszkolić jazdę konną. Mieści się tutaj również Muzeum Konia.




Nie można zapomnieć o crème Chantilly, czyli bitej śmietanie. Prawdopodobnie została ona wymyślona w XVII w. przez François Vatela – wybitnego francuskiego kucharza, który był szefem kuchni i zarządcą dworu na zamku w Chantilly. Wyprawił tam słynną ucztę na cześć Ludwika XIV na 2000 osób. Na kanwie tego wydarzenia nakręcono film Vatel z Gérardem Depardieu.




Ja dzisiaj pokażę Wam jednak parę zdjęć, które zrobiłam w parku otaczającym zamek.
Teren ten zajmuje powierzchnię 155 ha, z czego 25ha to zbiorniki wodne, a 60 ha Parc de Sylvie. 
W ogrodzie angielskim znajduje się świątynia Wenus temple de Vénus, most pont des Grands Hommes, wyspa l'Île d'Amour i fontanna fontaines de Beauvais.  






W pobliżu ogrodu angielsko-chińskiego zrobiono labirynt i plac zabaw dla dzieci, zajrzeć możemy również do Hameau i tamtejszej restauracji. Natomiast w lesie Bois du Petit Parc czekają na nas kangury. Naliczyłam ich ponad 10.







Aby lepiej sobie wyobrazić rozmieszczenie danych miejsc na mapie, to odsyłam do zerknięcia tutaj.








Jak widać sam zamek, jak i teren robią wrażenie. Jeśli zamierzacie się wybrać do Chantilly zwiedzanie parku kosztuje 7 euro, zamek + park + muzeum + stajnie to koszt 16 euro.

Comments

  1. odleciałam! niesamowite miejsce! będąc w Paryżu jeżeli się uda - zahaczę o ten zamek ... robi wrażenie na zdjęciach, a co dopiero na żywo! zazdroszcze tak wspaniałych wycieczek!
    :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jesli bedziesz miala wystarczajaco duzo czasu, to warto tam pojechac.

      Delete
  2. Piękne zdjęcia. Uwielbiam francuskie zamki.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziekuje, ale niestety tego dnia bylo troche pochmurno.

      Delete
  3. Piękne zdjęcia i widoki! Muszę dopisać na listę miejsc do zobaczenia :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Akurat we Francji tych zamków mają dużo i jest co zwiedzać.

      Delete
  4. WOW też jestem zachwycona. Czy w środku nie można robić zdjęć?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nie wiem, bo w środku nie byłam. Myślę jednak, że można.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istniejąc

Wizyta w Pałacu Elizejskim - Journées européennes du patrimoine 2016

  Miał być post o Rouen, Mont-Saint-Michel i Vaux-le-Vicomte, ale napiszę post o tym, w czym uczestniczyłam w ten weekend, czyli o Europejskich Dniach Dziedzictwa.    Już po raz 33 w całej Francji udostępniono zamknięte na co dzień dla publiczności miejsca. Można było zobaczyć wnętrza ministerstw, ambasad, pałaców, zamków, siedzibę radia, telewizji itp.  Wstęp do muzeów był bezpłatny w ten weekend. Ale jak coś jest za darmo, to wiadomo, że znajdzie się wielu chętnych by z tego skorzystać. Tak więc do tych najbardziej popularnych miejsc trzeba było odczekać w kilkugodzinnych kolejkach. Zdjęcie powyżej - widok na pałac od strony dziedzińca, poniżej - od strony ogrodów. My w sobotę zwiedziliśmy Senat, a w niedzielę Pałac Elizejski. By wejść do siedziby prezydenta należało swoje odczekać, a następnie przejść dwie kontrole. Sprawdzali bardzo dokładnie, wyciągnęli mi wszystkie rzeczy z torebki, otwierali wszystkie zamki w portfelu i po raz kolejny straci

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył