Skip to main content

Beauvais


Z czym kojarzy Wam się nazwa Beauvais?
Ci którzy lecieli już do Paryża na pewno odpowiedzą że z lotniskiem. I mają rację.
Beauvais-Tillé to nazwa portu lotniczego, który położony jest 84 km na północ od stolicy Francji.
Ale nie wiem czy wiecie, że w tym mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych katedr francuskiego gotyku pod wezwaniem Św. Piotra.




Ma ona najwyższe gotyckie sklepienie na świecie, o wysokości 48,5 m. W wyniku wielu katastrof podczas budowy powstał tylko chór i transept. Nawa, której strop runął w 1573 r nie została ukończona.






Na zdjęciu widać, że wewnątrz katedry znajdują się podpory, podtrzymujące jej ściany.



W katedrze znajduje się słynny zegar astronomiczny skonstruowany przez Auguste-Lucien Vérité'a w XIX wieku (lata 1865-1868).

Co oprócz katedry warto zobaczyć w Beauvais?



Tuż obok znajduje się la Galerie nationale de la tapisserie, w której zbiorach można podziwiać dywany, gobeliny i tkaniny pochodzące od epoki średniowiecza do naszych czasów.

Nieopodal, po drugiej stronie katedry, w dawnym pałacu episkopatu Beauvais mieści się le musée départemental de l'Oise (MUDO).





W zbiorach tego muzeum znajdują się obrazy, rzeźby i szkice z XIX i XX wieku.





Wstęp do muzeum jest bezpłatny, więc jak zwiedzicie już katedrę, to tam również warto się udać.

Oto i centrum miasta z ratuszem, placem, jarmarkiem świątecznym





i kościołem Saint-Étienne de Beauvais.



W mieście znajduje się również cmentarz wojskowy, na którym pochowani zostali żołnierze polegli w czasie II wojny światowej.

A jako ciekawostkę dodam, że urodził się tutaj francuski matematyk Henri Lebesgue oraz słynny projektant mody Hubert de Givenchy.

Spodobało Wam się Beauvais? Następnym razem jak będziecie mieć trochę czasu przed odlotem, albo w drodze z lotniska, to koniecznie tam wpadnijcie.

Comments

  1. Oczywiście że się spodobało... Milion razy lepsze niż to maleńkie lotnisko ;) Bardzo lubię gotyckie katedry.

    Magda, bardzo dziękuję za kartkę!! Doszła już kilka dni temu, bardzo dziękuję za piękne życzenia!! Nie wiem czy powinnam to gdzieś ogłosić w jakiejś grupie czy wydarzeniu na fb dotyczącym kartki, bo trochę się zgubiłam w tym wszystkim, ale doszła i sprawiła mi wiele radości :) Dopiero wczoraj w nocy dotarłam do Polski i ją zobaczyłam :)
    Pozdrawiam serdecznie!
    Olga

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nawet nie wiedziałam, ze moja kartka trafiła do Ciebie. To fajnie, że doszła. Ja już jutro rano lecę do Polski. Pozdrawiam i życzę jak najwspanialszych świąt spędzonych z bliskimi.

      Delete
  2. Piękna katedra! :)

    ReplyDelete
  3. Bardzo lubię tu zaglądać i " zwiedzać" miasta i zabytki Francji. Pozdrawiam, życzę w Nowym Roku dużo dobrego:))

    ReplyDelete
    Replies
    1. Bardzo mi miło. Dziękuję i również pozdrawiam. Bonne Année.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...