Skip to main content

Château de Fontainebleau


W dzisiejszym poście nie będzie o Paryżu, a o pałacu w którym byliśmy jeszcze na początku sierpnia. Polecam wybrać się tam w pierwszą niedzielę miesiąca, wtedy nie zapłacicie 11 euro za wstęp.
Fontainebleau położone jest 65 km na południowy wschód od stolicy Francji. Znajduje się tam jedna z największych zachowanych rezydencji królewskich w Europie. Pałac wraz z parkiem, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.




Jako twierdza obronna powstał w 1137 roku, ale dopiero od 1528 r dzięki Franciszkowi I, poddano go rozbudowie. Nastepnie w XVII w. Henryk IV dobudował kilka obiektów, a w XVIII w. Ludwik XV przebudował część pałacu. Napoleon I również dołożył tam coś od siebie. Zwykł on mawiać o zamku:"prawdziwy dom francuskich monarchów". W pałacu Fontainbleau jest ponad 1500 pokoi oraz 3 kaplice, znajdują się tu także pokoje papieskie przygotowane dla Piusa VII w roku 1804 z okazji koronacji Napoleona na cesarza. Tutaj także 6 kwietnia 1814 roku cesarz Francuzów podpisał swoją abdykację.




Na parterze zwiedzić można Petits Appartements, które zamieszkiwała rodzina królewska. Miał tam swój pokój Napoleon I i Józefina, a dziś możemy zobaczyć jak były one urządzone.
Na parterze znajduje się również musée chinois, galerie des Cerfs, galerie de Meubles, chapelle de la Trinité i salle des Colonnes.




Pierwsze piętro to m.in. muzeum Napoleona I. Znajduje się tam kolekcja mebli, obrazy i inne cenne obiekty. Oprócz muzeum są jeszcze Grands Appartements, appartement des Chasses i galerie de Peintures.




Nieopodal pałacu położony jest 80 ha park, a także las, do którego dawniej król jeździł na polowania.





Jeśli będziecie w Paryżu i zostanie Wam jeszcze trochę czasu, to koniecznie się tam wybierzcie.

Comments

  1. pięknie tam, szczególnie na zewnątrz, móc położyć się na takiej trawie i nie myśleć o niczym :) chciałabym zobaczyć bibliotekę!

    ReplyDelete
  2. O rany, pięknie! I tak majestatycznie. A poza tym uwielbiam równo przystrzyżoną zieleń :)

    ReplyDelete
  3. Wow, jest naprawdę imponujący! A ogrody cudowne i wydaje się być tak spokojnie tam :) Tak się zastanawiam czy zdołam kiedyś wszystkie francuskie zamki zwiedzić :p Wirtualnie pewnie tak ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. PS zmieniłam adres bloga (i wygląd też:p), teraz go znajdziesz tutaj: zapistnik.blogspot.fr :)

      Delete
    2. ok, juz sledze pod nowym adresem :)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...