Skip to main content

Château de Fontainebleau


W dzisiejszym poście nie będzie o Paryżu, a o pałacu w którym byliśmy jeszcze na początku sierpnia. Polecam wybrać się tam w pierwszą niedzielę miesiąca, wtedy nie zapłacicie 11 euro za wstęp.
Fontainebleau położone jest 65 km na południowy wschód od stolicy Francji. Znajduje się tam jedna z największych zachowanych rezydencji królewskich w Europie. Pałac wraz z parkiem, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.




Jako twierdza obronna powstał w 1137 roku, ale dopiero od 1528 r dzięki Franciszkowi I, poddano go rozbudowie. Nastepnie w XVII w. Henryk IV dobudował kilka obiektów, a w XVIII w. Ludwik XV przebudował część pałacu. Napoleon I również dołożył tam coś od siebie. Zwykł on mawiać o zamku:"prawdziwy dom francuskich monarchów". W pałacu Fontainbleau jest ponad 1500 pokoi oraz 3 kaplice, znajdują się tu także pokoje papieskie przygotowane dla Piusa VII w roku 1804 z okazji koronacji Napoleona na cesarza. Tutaj także 6 kwietnia 1814 roku cesarz Francuzów podpisał swoją abdykację.




Na parterze zwiedzić można Petits Appartements, które zamieszkiwała rodzina królewska. Miał tam swój pokój Napoleon I i Józefina, a dziś możemy zobaczyć jak były one urządzone.
Na parterze znajduje się również musée chinois, galerie des Cerfs, galerie de Meubles, chapelle de la Trinité i salle des Colonnes.




Pierwsze piętro to m.in. muzeum Napoleona I. Znajduje się tam kolekcja mebli, obrazy i inne cenne obiekty. Oprócz muzeum są jeszcze Grands Appartements, appartement des Chasses i galerie de Peintures.




Nieopodal pałacu położony jest 80 ha park, a także las, do którego dawniej król jeździł na polowania.





Jeśli będziecie w Paryżu i zostanie Wam jeszcze trochę czasu, to koniecznie się tam wybierzcie.

Comments

  1. pięknie tam, szczególnie na zewnątrz, móc położyć się na takiej trawie i nie myśleć o niczym :) chciałabym zobaczyć bibliotekę!

    ReplyDelete
  2. O rany, pięknie! I tak majestatycznie. A poza tym uwielbiam równo przystrzyżoną zieleń :)

    ReplyDelete
  3. Wow, jest naprawdę imponujący! A ogrody cudowne i wydaje się być tak spokojnie tam :) Tak się zastanawiam czy zdołam kiedyś wszystkie francuskie zamki zwiedzić :p Wirtualnie pewnie tak ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. PS zmieniłam adres bloga (i wygląd też:p), teraz go znajdziesz tutaj: zapistnik.blogspot.fr :)

      Delete
    2. ok, juz sledze pod nowym adresem :)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Vaux-le-Vicomte

Dzisiaj zabiorę Was do zespołu pałacowo-ogrodowego w Vaux-le-Vicomte . Miejscowość ta znajduje się ponad 50 km na południowy-wschód od Paryża. Vaux-le-Vicomte składa się z głównego budynku i dwóch bocznych oficyn, usytuowanych na terenie rozległego ogrodu, otoczonego ze wszystkich stron lasami.  Pozostałą część zajmują tzw. partery ogrodowe, boskiety, baseny wodne i trawniki.  Nie miałam okazji zwiedzać wnętrz pałacu, ale z tego co wyczytałam to dekoracja pomieszczeń jest bogata, łącząca malarstwo, rzeźbę i elementy architektoniczne. Pokoje usytuowane po bokach salonu mają ściany wykładane boazerią i malowane plafony zdobione stiukami i złoconymi rzeźbami. Oprócz ogrodów i zamku, można jeszcze zwiedzić dawną powozownię.   Pałac wzniesiony został w latach 1656-61 dla Nicolasa Fouqueta przez Charles'a Le Bruna (odpowiedzialnego za wystrój), Louis'a Le Vau (architekta) i André Le Nôtre'a (twórcę ogrodów) w stylu klasy...