Skip to main content

Île aux Cygnes


Dzisiaj zabiorę Was na wyspę. 
Nie będzie to jednak słoneczna Korsyka, a mała sztucznie utworzona wyspa na Sekwanie.

To najmniejsza z trzech wysp w Paryżu i zajmuje powierzchnię 1,3 ha. Jej długość to 850 m, a w najszerszym miejscu mierzy 11 m. Utworzono ją w 1827 r w celu ochrony portu w Grenelle.
Na wyspie znajduje się wiele drzew, które zasadzono juz w 1830 roku. Rośnie tam klon, kasztan, orzech, lipa. Czyli w sumie 322 okazy 62 różnych gatunków. 





  
Île aux Cygnes to przyjemne zacienione miejsce, w sam raz na spacer. Wzdłuż całej aleji, zwanej Allée des Cygnes, postawiono ławki. Pod koniec 2012 roku wyspa była odrestaurowana i teraz możemy ćwiczyć na świeżym powietrzu (patrząc na wieżę Eiffla) dzięki znajdującej się tam siłowni.



Na wyspę dostaniemy się z dwóch stron. Ja zaczęłam od końca (a może od początku), czyli od strony, gdzie ustawiona jest replika Statuy Wolności. Postawiono ją 15 listopada 1889 dla uczczenia stulecia rewolucji francuskiej. Był to dar sfinansowany przez mieszkających w Ameryce Francuzów. Pierwotnie stała po wschodniej stronie wieży, ale przesunięto ją na zachód w trakcie trwania Wystawy światowej, którą Paryż organizował w 1937 roku. 





Przez wyspę przechodzą trzy mosty : Pont de Grenelle (ten najbliżej statuy), Pont Rouelle (kolejowy), a także Pont de Bir-Hakeim.
Skupmy się na tym ostatnim. Oryginalna nazwa mostu to Pont de Passy (na cześć byłej komuny Passy), ale zmieniono ją w 1948 roku dla uczczenia walczących w Bitwie o Bir Hakeim oddziałów Wolnych Francuzów. Most łączy 15 oraz 16 dzielnicę Paryża, zbudowano go w latach 1903-1905 i zastąpił zniszczoną w 1878 Passerelle de Passy. Jest długi na 227 metrów i szeroki na 24,7 m. 
Pont de Bir-Hakeim posiada dwa poziomy. Jeden z nich przeznaczony jest dla pieszych i samochodów, a drugi stanowi część linii 6 paryskiego metra. Jadąc metrem mamy więc jeden z lepszych widoków na Tour Eiffel.








Zaraz za wiaduktem, na końcu wyspy, znajduje się dzieło duńskiego rzeźbiarza Holgera Wederkincha, La France renaissante.



Jak tam dojechać? Według mnie najlepiej wysiąść na stacji Bir-Hakeim, albo Passy ( Metro linia 6).

Więcej paryskich zdjęć znajdziecie na FB i Instagramie.

Comments

  1. Chyba nawet jechałam tym metrem :))) I widziałam z tej strony wieżę :)

    Wiem, dla Ciebie to codzienność, ale dla mnie.. to wspaniałe miejsce, już myślę, kiedy by tu pojechać po raz drugi do Paryża :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jak będziesz się wybierać to daj koniecznie znać :)

      Delete
  2. Bardzo fajna inicjatywa. Widać, że merowie Paryża dbają o jego mieszkańców.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dbają i o mieszkańców i o turystów, ale na szczęście wyspa nie jest przez tych drugich jeszcze dobrze znana.

      Delete
  3. Pisałam o niej w mojej książce :)))) byłaś wczoraj? Jeśli tak, to się minęłyśmy, ja byłam pod wieżą, na sesji zdjęciowej :)))

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wiem, czytałam. Byłam tam pod koniec sierpnia, więc się niestety nie minęłyśmy, ale nic straconego, zawsze można to nadrobić :)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Wizyta w Pałacu Elizejskim - Journées européennes du patrimoine 2016

  Miał być post o Rouen, Mont-Saint-Michel i Vaux-le-Vicomte, ale napiszę post o tym, w czym uczestniczyłam w ten weekend, czyli o Europejskich Dniach Dziedzictwa.    Już po raz 33 w całej Francji udostępniono zamknięte na co dzień dla publiczności miejsca. Można było zobaczyć wnętrza ministerstw, ambasad, pałaców, zamków, siedzibę radia, telewizji itp.  Wstęp do muzeów był bezpłatny w ten weekend. Ale jak coś jest za darmo, to wiadomo, że znajdzie się wielu chętnych by z tego skorzystać. Tak więc do tych najbardziej popularnych miejsc trzeba było odczekać w kilkugodzinnych kolejkach. Zdjęcie powyżej - widok na pałac od strony dziedzińca, poniżej - od strony ogrodów. My w sobotę zwiedziliśmy Senat, a w niedzielę Pałac Elizejski. By wejść do siedziby prezydenta należało swoje odczekać, a następnie przejść dwie kontrole. Sprawdzali bardzo dokładnie, wyciągnęli mi wszystkie rzeczy z torebki, otwierali wszystkie zamki w portfelu i po raz kolejny straci

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istniejąc

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył