Skip to main content

Świąteczne dekoracje w Paryżu


W stolicy Francji, jak i pewnie w innych francuskich miastach, świąteczną atmosferę można było poczuć już w listopadzie.

Dekoracje na Polach Elizejskich rozbłysły 18 listopada, a parę dni wcześniej na tej słynnej ulicy otwarto Village de Noël, z prawie 200 straganami. 
Jak co roku znajdziemy tam rękodzieło (40 straganów), grzane wino, słodkości, różnego rodzaju jedzenie, lodowisko i teatr dla dzieci. Natomiast na placu Concorde ustawiono Wielkie Koło, które zostanie do 1 marca 2016.







Odwiedziłam jeszcze jeden kiermasz świąteczny (marché de noël), który otwarto w zeszłą sobotę w okolicach katedry Notre-Dame. Jest dość mały, ale można tam znaleźć wiele ładnych i oryginalnych prezentów. Potrwa do 23 grudnia.


Jeśli o katedrze mowa, to warto tam pójść by zobaczyć szopkę krakowską. Wygrała ona konkurs szopek w 2010 roku, a jej wykonanie to zasługa rodziny Markowskich. Pracowali nad nią 10 tyś godzin. Szopka mierzy 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości. Jest piękna i robi wrażenie. Można ją oglądać do początku lutego 2016 roku.



Do najładniej udekorowanych ulic w Paryżu mogę zaliczyć Rue du Faubourg Saint-Honoré,


  
 


Avenue Montaigne


Rue Royale wraz z Galerie Royale



 

i Rue Descartes połączoną z Rue Mouffetard 



Warto wspomnieć o świątecznych witrynach.
Ja miałam okazję zobaczyć te w Printemps, Lafayette i Bon Marché (potrwają do 3 stycznia). Jeszcze nie byłam w BHV, gdzie dekoracje są w stylu brytyjskim.
W Printemps witryn jest 11 i każda ma swojego sponsora.


 
 
 
 
  Te w Galerie Lafayette opanowane były przez Star Wars (o czym już wspominałam) i małe roboty.
Wewnątrz nie mogło zabraknąć choinki, która w tym roku nie jest odwrócona.

 

Witryny w Bon Marché również przykuwają uwagę.



 
 
 

 

Na koniec pokażę Wam inne ciekawe witryny, choinki i dekoracje.

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 

 
   
 
 

 


Przepraszam za taką ilość zdjęć :) 
Co spodobało Wam się najbardziej?

Comments

  1. Wow! Magiczne zdjęcia :)
    Dodałam do polecanych adres Pani bloga na moim blogu. Pozdrawiam www.francjafrancuski.blogspot.fr

    ReplyDelete
  2. Te wystawy widzialam. Tylko krakowska szopke przeoczylam. Zaluje! Ale nadrobie w Krakowie.

    ReplyDelete
  3. Paryż w okresie świąt wygląda pięknie:)

    ReplyDelete
  4. Ja zawsze staram się taki klimat odtworzyć we własnym domu. Większość ozdób świątecznych robię sama i kupuję tylko poszczególne elementy na stronie PM-M. To naprawdę niezła frajda, a poza tym wszystkie ozdoby są niepowtarzalne.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...