Skip to main content

Movies - part 4

Dawno nie pisałam o filmach, więc pora to nadrobić. Poprzednie części znaleźć można tu, tu i tu.

Droga (The Road) to adaptacja powieści Cormaca McCarthy'ego, wyreżyserowana przez Johna Hillcoata. W dramacie tym śledzimy losy ojca (Viggo Mortensen) i syna (Kodi Smit-McPhee), którzy po wielkiej apokaliptycznej katastrofie, walczą o przetrwanie zmagając się z głodem i bandytami. Do obrony mają tylko pistolet. Zmierzają w kierunku wybrzeża nie wiedząc, co czeka ich u kresu podróży. Film pokazuje, do czego zdolny jest człowiek w obliczu głodu. Polecam.


Jabłka Adama (Adams æbler) to duńsko-niemiecka czarna komedia. Tytułowy Adam to neonazista, który właśnie wyszedł z więzienia. W ramach resocjalizacji trafia on na wiejską parafię pod opiekę pastora Ivana. Pastor ten ma specyficzne podejście do życia i w niecodzienny sposób nawraca innych. Początkowo Adam uważa go za człowieka chorego psychicznie, kompletnie go nie rozumie, lecz w miarę upływu czasu sytuacja ta ulega zmianie...Śmieszny, ale momentami smutny film.


Tym razem polecam Wam film akcji z Jeanem Reno w roli głównej czyli 22 kule (L'immortel). Wciela się on w postać byłego gangstera, który zerwał ze swoją przeszłością i od trzech lat wiedzie spokojne życie u boku żony i dwojga dzieci. Nie został jednak zapomniany, gdyż ktoś postanawia się na nim zemścić. W podziemnym parkingu zaczajono się na niego i postrzelono 22 kulami. Wbrew pozorom przeżył. Swoje drugie życie postanawia rozpocząć od wyrównania rachunków. 
Film mi się podobał, mimo że czasem nie pomyślano o szczegółach (człowiek z niesprawną ręką ściga się na motorze, wspina się po murach i walczy sam z przestępcami). Polecam również ze względu na zdjęcia, gdyż film kręcono w Marsylii i Awinionie.


Z dystansu (Detachment) to dramat z Adrienem Brody, który wcielił się w rolę nauczyciela zastępczego, w jednej ze szkół średnich. Zamknięty w sobie Henry dąży do perfekcji w swoim zawodzie. Obserwuje uczniów, nauczycieli, ale do nikogo się nie przywiązuje. Pewnego razu spotyka na ulicy dziewczynę (młodą prostytutkę), której pomaga i nakierowuje ją na dobrą drogę. W jego życiu pojawiła się jeszcze inna kobieta, której niestety nie był w stanie pomóc.


Na koniec film o podobnej tematyce. Pan Lazhar (Monsieur Lazhar), w tej roli Mohamed Fellag, to algierski imigrant, który z powodu rodzinnej tragedii uciekł ze swojego kraju. Udało mu się otrzymać posadę nauczyciela w jednej z  kanadyjskich podstawówek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nigdy nie wykonywał tego zawodu. Pan Lazhar zajął miejsce tragicznie zmarłej młodej nauczycielki, bardzo lubianej przez uczniów. Stara się pomóc dzieciom zapomnieć o tym smutnym wydarzeniu i spełnia się w tej roli. Prawda jednak wyjdzie na jaw. 


Ostatnio bardziej podobają mi się dramaty, kryminały i filmy sensacyjne, a nie jak dawniej komedie. Może polecacie coś fajnego do obejrzenia?

Comments

  1. Niestety nie wiem jakie filmy widziałaś, ale może coś znajdziesz tutaj: Memento (baaardzo polecam), City of God, Fracure, Mr Brooks, Mystic River, Atonement, Hanna, Source Code, Winter's Bone, czy też klasyki jak Goodfellas czy The Usual Suspects... tyle na razie przyszło mi do głowy, może jest tu coś czego jeszcze nie widziałaś ;)

    ReplyDelete
  2. Memento widziałam już dawno temu i rzeczywiście dobry film, Fracture, Mystic River i Source Code tez obejrzałam. W takim razie reszta czeka w kolejce. Dziękuję za polecenie. Pozdrawiam :)

    ReplyDelete
  3. adorable videos )
    have a nice day )
    kisses!


    Angela Donava

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istniejąc

Wizyta w Pałacu Elizejskim - Journées européennes du patrimoine 2016

  Miał być post o Rouen, Mont-Saint-Michel i Vaux-le-Vicomte, ale napiszę post o tym, w czym uczestniczyłam w ten weekend, czyli o Europejskich Dniach Dziedzictwa.    Już po raz 33 w całej Francji udostępniono zamknięte na co dzień dla publiczności miejsca. Można było zobaczyć wnętrza ministerstw, ambasad, pałaców, zamków, siedzibę radia, telewizji itp.  Wstęp do muzeów był bezpłatny w ten weekend. Ale jak coś jest za darmo, to wiadomo, że znajdzie się wielu chętnych by z tego skorzystać. Tak więc do tych najbardziej popularnych miejsc trzeba było odczekać w kilkugodzinnych kolejkach. Zdjęcie powyżej - widok na pałac od strony dziedzińca, poniżej - od strony ogrodów. My w sobotę zwiedziliśmy Senat, a w niedzielę Pałac Elizejski. By wejść do siedziby prezydenta należało swoje odczekać, a następnie przejść dwie kontrole. Sprawdzali bardzo dokładnie, wyciągnęli mi wszystkie rzeczy z torebki, otwierali wszystkie zamki w portfelu i po raz kolejny straci

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył