Skip to main content

Palais Garnier - Opéra Garnier


W 1861 roku, Charles Garnier rozpoczyna budowę ''nowej opery'', która pasowałaby do haussmanowskiego Paryża. Architekt nie został wybrany przypadkowo. Mało znany, 35-letni Garnier, wygrał konkurs na projekt tego gmachu. Zaprojektował on również operę i kasyno w Monte Carlo.


Napoleon III osobiście wydał polecenie rozbiórki 12 tyś m2 średniowiecznej zabudowy miejskiej , w celu zwolnienia miejsca pod nowy budynek.
5 stycznia 1875 r nastąpiła inauguracja tego jednego z piękniejszych teatrów na świecie.


Utrzymany w stylu barokowym, łączy w sobie symetrię i niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów. Cały obiekt wieńczy kopuła oraz złote figury mitologicznych bohaterów. 
Podobnie wyglada wnętrze. Pełne złotych i marmurowych płaskorzeźb, sztukaterii, figur kompozytorów oraz postaci z mitologii greckiej oraz fresków.



W głównej sali widowiskowej, mogącej pomieścić 2013 osób, sufit zdobią freski Marca Chagalla, a także 6-tonowy żyrandol. 


Podobno w 1896 roku, żyrandol spadł na publiczność i zabił jedną osobę. Nie wiem czy to jest ten sam, który wisi do tej pory.
To wydarzenie opisano również w powieści Gastona Leroux Upiór w operze, której akcja rozgrywa się właśnie w Paryżu.


Zwiedzanie rozpoczynamy od le bassin de la Pythie, następnie wchodzimy po schodach i naszym oczom ukazuje się wielki hall. Wchodząc jeszcze wyżej dochodzimy do le salon du glacier, l'avent-foyer i le grand foyer.









W gmachu tym znajduje się również biblioteka-muzeum, mieszcząca zbiory dotyczące teatru.


Jako ciekawostkę dodam, że długość budynku Palais Garnier wynosi 173 m, szerokość 125 m, powierzchnia zajmuje 11 237 m2, a wysokość 73,60 m.

Comments

  1. Hej!! Własnie szukając nowych francuskich blogów i inspiracji trafiłam tutaj i się bardzo cieszę, bo za miesiąc jadę do Paryża :) Na pewno skorzystam z tego, co napisałaś!! I dodaję Cię do listy blogów, na które zaglądam!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję, bardzo mi miło. Ja również biorę się za czytanie Twojego bloga ( mam już dwa DELFy za sobą).

      Delete
  2. Bardzo piękna wycieczka i mówisz o ciekawych szczegółach :) Dzięki Tobie nabrałam ogromnej ochoty na wizytę w Operze!

    ReplyDelete
  3. Niesamowite jest to jak "po prostu" budynek może sprawiać wrażenie silnego. Bo bije taki monumentalizm i siła.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zawsze odnoszę to samo wrażenie na widok paryskiej opery.

      Delete
    2. Uwielbiam ten budynek i naprawdę robi wrażenie.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Vaux-le-Vicomte

Dzisiaj zabiorę Was do zespołu pałacowo-ogrodowego w Vaux-le-Vicomte . Miejscowość ta znajduje się ponad 50 km na południowy-wschód od Paryża. Vaux-le-Vicomte składa się z głównego budynku i dwóch bocznych oficyn, usytuowanych na terenie rozległego ogrodu, otoczonego ze wszystkich stron lasami.  Pozostałą część zajmują tzw. partery ogrodowe, boskiety, baseny wodne i trawniki.  Nie miałam okazji zwiedzać wnętrz pałacu, ale z tego co wyczytałam to dekoracja pomieszczeń jest bogata, łącząca malarstwo, rzeźbę i elementy architektoniczne. Pokoje usytuowane po bokach salonu mają ściany wykładane boazerią i malowane plafony zdobione stiukami i złoconymi rzeźbami. Oprócz ogrodów i zamku, można jeszcze zwiedzić dawną powozownię.   Pałac wzniesiony został w latach 1656-61 dla Nicolasa Fouqueta przez Charles'a Le Bruna (odpowiedzialnego za wystrój), Louis'a Le Vau (architekta) i André Le Nôtre'a (twórcę ogrodów) w stylu klasy...