Skip to main content

Palais Garnier - Opéra Garnier


W 1861 roku, Charles Garnier rozpoczyna budowę ''nowej opery'', która pasowałaby do haussmanowskiego Paryża. Architekt nie został wybrany przypadkowo. Mało znany, 35-letni Garnier, wygrał konkurs na projekt tego gmachu. Zaprojektował on również operę i kasyno w Monte Carlo.


Napoleon III osobiście wydał polecenie rozbiórki 12 tyś m2 średniowiecznej zabudowy miejskiej , w celu zwolnienia miejsca pod nowy budynek.
5 stycznia 1875 r nastąpiła inauguracja tego jednego z piękniejszych teatrów na świecie.


Utrzymany w stylu barokowym, łączy w sobie symetrię i niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów. Cały obiekt wieńczy kopuła oraz złote figury mitologicznych bohaterów. 
Podobnie wyglada wnętrze. Pełne złotych i marmurowych płaskorzeźb, sztukaterii, figur kompozytorów oraz postaci z mitologii greckiej oraz fresków.



W głównej sali widowiskowej, mogącej pomieścić 2013 osób, sufit zdobią freski Marca Chagalla, a także 6-tonowy żyrandol. 


Podobno w 1896 roku, żyrandol spadł na publiczność i zabił jedną osobę. Nie wiem czy to jest ten sam, który wisi do tej pory.
To wydarzenie opisano również w powieści Gastona Leroux Upiór w operze, której akcja rozgrywa się właśnie w Paryżu.


Zwiedzanie rozpoczynamy od le bassin de la Pythie, następnie wchodzimy po schodach i naszym oczom ukazuje się wielki hall. Wchodząc jeszcze wyżej dochodzimy do le salon du glacier, l'avent-foyer i le grand foyer.









W gmachu tym znajduje się również biblioteka-muzeum, mieszcząca zbiory dotyczące teatru.


Jako ciekawostkę dodam, że długość budynku Palais Garnier wynosi 173 m, szerokość 125 m, powierzchnia zajmuje 11 237 m2, a wysokość 73,60 m.

Comments

  1. Hej!! Własnie szukając nowych francuskich blogów i inspiracji trafiłam tutaj i się bardzo cieszę, bo za miesiąc jadę do Paryża :) Na pewno skorzystam z tego, co napisałaś!! I dodaję Cię do listy blogów, na które zaglądam!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję, bardzo mi miło. Ja również biorę się za czytanie Twojego bloga ( mam już dwa DELFy za sobą).

      Delete
  2. Bardzo piękna wycieczka i mówisz o ciekawych szczegółach :) Dzięki Tobie nabrałam ogromnej ochoty na wizytę w Operze!

    ReplyDelete
  3. Niesamowite jest to jak "po prostu" budynek może sprawiać wrażenie silnego. Bo bije taki monumentalizm i siła.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zawsze odnoszę to samo wrażenie na widok paryskiej opery.

      Delete
    2. Uwielbiam ten budynek i naprawdę robi wrażenie.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...