Skip to main content

Sainte-Chapelle


Na wyspie Cité, w centrum Paryża, znajduje się Sainte-Chapelle (Święta Kaplica) i Conciergerie, wchodzące w skład Pałacu Sprawiedliwości. Te dwie budowle stanowią jedyne nadal widoczne części najstarszego pałacu królów Francji.


Sainte-Chapelle wybudowano w latach 1242-1248 na polecenie Ludwika IX ( przyszłego Ludwika Świętego). Miała pełnić rolę oprawy dla relikwii Męki Pańskiej, m.in. tej najważniejszej, czyli Korony Cierniowej. Zakupiono je w 1239 roku, za cenę znacznie przewyższającą koszt samej budowli (podobno trzykrotnie).
Ludwik IX odkupił relikwie od cesarzy bizantyjskich, które były ich własnością od IV wieku. Zwiększył tym samym prestiż Francji i Paryża, który w oczach średniowiecznej Europy, stał się drugą stolicą chrzescijaństwa.



Kaplica składa się z dwóch kondygnacji, dolnej i górnej. Dolna część była przeznaczona dla służby pałacowej, a górna dla króla, jego świty i kolegium kanoników. Tam właśnie umieszczono relikwie.


W kaplicy dolnej możemy podziwiać fresk z XIII wieku, przedstawiający Zwiastowanie i jest to najstarsze malarstwo ścienne w Paryżu.



Skupmy się jednak na górnej kaplicy. Zamiast ścian, mamy witraże. Każdy o wysokości 15 metrów. Jest ich 15 i na 1113 scenach przedstawiono dzieje ludzkości, od Księgi Rodzaju po zmartwychwstanie Chrystusa. Czternaście witraży należy oglądać od lewej do prawej strony i od dołu do góry. Jeden z nich, wielki witraż dziejów relikwii Męki Pańskiej, należy czytać od dołu, na przemian od lewej do prawej i od prawej do lewej strony, aż do samej góry.




W czasie rewolucji francuskiej kaplicę zamieniono na magazyn mąki. Został zniszczony przede wszystkim zespół relikwiarzy, w tym główny, złoty relikwiarz mieszczący pamiątki po męce i śmierci Chrystusa. Tenże relikwiarz został przetopiony. Zachowane relikwie i zbiory znajdują się obecnie w skarbcu katedry Notre-Dame. 



Czy ktoś z Was był w Sainte-Chapelle? Jeśli nie, to wybierzcie się tam podczas pobytu w Paryżu. Niestety, w odróżnieniu od katedry Notre-Dame, za wstęp trzeba zapłacić 8,5 euro. Osoby do 26 roku życia wchodzą za darmo.

Comments

  1. Tralalalalalaaaaa... mam nadzieję móc tam wejść już za tydzień :))))) Dziękuję za szeroki opis i zdjęcia, relacja pierwsza klasa! Ufh.. a te 8 euro to trudno, wyboleję, chociaż nie wydaje mi się wcale mało....

    ReplyDelete
  2. Witraże są nieziemskie! Niektóre zdjęcia przedstawiają kaplicę tak, że spokojnie mógłby być tam kręcony film o Elfach:)

    ReplyDelete
  3. Planując wycieczke do Paryża, nie brałam pod uwagę Świętej Kaplicy, ale po Twoim wpisie już dopisuję kolejny punkt do zwiedzania :)

    ReplyDelete
  4. Niesamowite te witraże! Z tego co zrozumiałam, to relikwie w takim razie nie zostały zniszczone w czasie rewolucji i są w Katedrze Notre-Dame. A można je tam oglądać? :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Z tego co wiem to Korona Cierniowa znajduje sie w skarbcu i dawniej byla wystawiana w Wielki Piatek, teraz mozna ja ogladac w kazdy pierwszy piatek miesiaca, o 15h.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Wizyta w Pałacu Elizejskim - Journées européennes du patrimoine 2016

  Miał być post o Rouen, Mont-Saint-Michel i Vaux-le-Vicomte, ale napiszę post o tym, w czym uczestniczyłam w ten weekend, czyli o Europejskich Dniach Dziedzictwa.    Już po raz 33 w całej Francji udostępniono zamknięte na co dzień dla publiczności miejsca. Można było zobaczyć wnętrza ministerstw, ambasad, pałaców, zamków, siedzibę radia, telewizji itp.  Wstęp do muzeów był bezpłatny w ten weekend. Ale jak coś jest za darmo, to wiadomo, że znajdzie się wielu chętnych by z tego skorzystać. Tak więc do tych najbardziej popularnych miejsc trzeba było odczekać w kilkugodzinnych kolejkach. Zdjęcie powyżej - widok na pałac od strony dziedzińca, poniżej - od strony ogrodów. My w sobotę zwiedziliśmy Senat, a w niedzielę Pałac Elizejski. By wejść do siedziby prezydenta należało swoje odczekać, a następnie przejść dwie kontrole. Sprawdzali bardzo dokładnie, wyciągnęli mi wszystkie rzeczy z torebki, otwierali wszystkie zamki w portfelu i po raz kolejny straci

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istniejąc

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość nabył