Skip to main content

Sainte-Chapelle


Na wyspie Cité, w centrum Paryża, znajduje się Sainte-Chapelle (Święta Kaplica) i Conciergerie, wchodzące w skład Pałacu Sprawiedliwości. Te dwie budowle stanowią jedyne nadal widoczne części najstarszego pałacu królów Francji.


Sainte-Chapelle wybudowano w latach 1242-1248 na polecenie Ludwika IX ( przyszłego Ludwika Świętego). Miała pełnić rolę oprawy dla relikwii Męki Pańskiej, m.in. tej najważniejszej, czyli Korony Cierniowej. Zakupiono je w 1239 roku, za cenę znacznie przewyższającą koszt samej budowli (podobno trzykrotnie).
Ludwik IX odkupił relikwie od cesarzy bizantyjskich, które były ich własnością od IV wieku. Zwiększył tym samym prestiż Francji i Paryża, który w oczach średniowiecznej Europy, stał się drugą stolicą chrzescijaństwa.



Kaplica składa się z dwóch kondygnacji, dolnej i górnej. Dolna część była przeznaczona dla służby pałacowej, a górna dla króla, jego świty i kolegium kanoników. Tam właśnie umieszczono relikwie.


W kaplicy dolnej możemy podziwiać fresk z XIII wieku, przedstawiający Zwiastowanie i jest to najstarsze malarstwo ścienne w Paryżu.



Skupmy się jednak na górnej kaplicy. Zamiast ścian, mamy witraże. Każdy o wysokości 15 metrów. Jest ich 15 i na 1113 scenach przedstawiono dzieje ludzkości, od Księgi Rodzaju po zmartwychwstanie Chrystusa. Czternaście witraży należy oglądać od lewej do prawej strony i od dołu do góry. Jeden z nich, wielki witraż dziejów relikwii Męki Pańskiej, należy czytać od dołu, na przemian od lewej do prawej i od prawej do lewej strony, aż do samej góry.




W czasie rewolucji francuskiej kaplicę zamieniono na magazyn mąki. Został zniszczony przede wszystkim zespół relikwiarzy, w tym główny, złoty relikwiarz mieszczący pamiątki po męce i śmierci Chrystusa. Tenże relikwiarz został przetopiony. Zachowane relikwie i zbiory znajdują się obecnie w skarbcu katedry Notre-Dame. 



Czy ktoś z Was był w Sainte-Chapelle? Jeśli nie, to wybierzcie się tam podczas pobytu w Paryżu. Niestety, w odróżnieniu od katedry Notre-Dame, za wstęp trzeba zapłacić 8,5 euro. Osoby do 26 roku życia wchodzą za darmo.

Comments

  1. Tralalalalalaaaaa... mam nadzieję móc tam wejść już za tydzień :))))) Dziękuję za szeroki opis i zdjęcia, relacja pierwsza klasa! Ufh.. a te 8 euro to trudno, wyboleję, chociaż nie wydaje mi się wcale mało....

    ReplyDelete
  2. Witraże są nieziemskie! Niektóre zdjęcia przedstawiają kaplicę tak, że spokojnie mógłby być tam kręcony film o Elfach:)

    ReplyDelete
  3. Planując wycieczke do Paryża, nie brałam pod uwagę Świętej Kaplicy, ale po Twoim wpisie już dopisuję kolejny punkt do zwiedzania :)

    ReplyDelete
  4. Niesamowite te witraże! Z tego co zrozumiałam, to relikwie w takim razie nie zostały zniszczone w czasie rewolucji i są w Katedrze Notre-Dame. A można je tam oglądać? :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Z tego co wiem to Korona Cierniowa znajduje sie w skarbcu i dawniej byla wystawiana w Wielki Piatek, teraz mozna ja ogladac w kazdy pierwszy piatek miesiaca, o 15h.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...