Skip to main content

MuCEM



W jednym z dawniejszych postów wspominałam o przewidzianym na czerwiec otwarciu Musée des civilisations de l'Europe et de la Méditerranée. Na szczęście wyrobili się na czas i już 7 czerwca oddano obiekt do użytku. W pierwszy weekend wstęp dla wszystkich był darmowy, więc i ludzi było sporo. My wybraliśmy się na trzeci dzień i musieliśmy postać trochę w kolejce do wejścia. Samo zwiedzanie obiektu było więc lekko utrudnione. 




Jeśli o mnie chodzi to bardziej zachwycałam się tym co na zewnątrz niż wewnątrz. Spodobało mi się połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami. 



Do muzeum można wejść z trzech różnych stron. Fort Saint-Jean i J4 (czyli ten ażurowy budynek) połączone są kładką przerzuconą nad wodą. 
W forcie Saint-Jean znajduje się kaplica Św. Jana (Chapelle Saint-Jean), dwie wieże (Tour du Roi René i Tour du Fanal), a także kilka ogrodów. Można sobie tam odpocząć, pospacerować i podziwiać panoramę Marsylii.





W drugim zaś budynku (J4) mieszczą się wystawy stałe i tymczasowe związane z tematyką śródziemnomorską.





Na pewno wybiorę się tam jeszcze raz, by w trochę mniej licznym tłumie przyjrzeć się wszystkiemu dokładniej.

Comments

  1. Niesamowite. Masz racje z zewnątrz wygląda przepięknie.

    ReplyDelete
  2. Fajnie to wszystko wygląda, nawet połączenie budynków z dwóch różnych epok i stylów architektonicznych świetnie im się udało, co jak wiadomo nie zawsze wychodzi na dobre.Ciekawe miejsce, napewno warte zobaczenia.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Pchli targ, czyli słynny Marché aux Puces de Saint Ouen

W zeszły weekend pierwszy raz miałam okazję pojechać na słynny paryski pchli targ. Z tego co słyszałam jest on jednym z największych pchlich targów w Europie, a jego początki sięgają 1885 roku. Do targu Marché aux Puces de St. Ouen można dostać się ze stacji metra Porte de Clignancourt (linia nr 4), albo Garibaldi (linia nr 13). Otwarty jest w soboty(9-18), niedziele(10-18) i poniedziałki(10-17).  Na 7 ha targu Saint Ouen znajdziemy antyki, dzieła sztuki, rękodzieła, używane ubrania, książki, plakaty, stare zabawki i tysiące innych rzeczy dla kolekcjonerów. 1700 sprzedawców, w tym 1400 antykwariuszy tworzy z tego miejsca raczej muzeum i galerię sztuki, niż pchli targ. Marché aux Puces de St. Ouen składa się z 15 mniejszych targów. Każdy z nich ma swoją nazwę i kategorię. Antica - drogie i eleganckie antyki Biron - biżuteria,sztuka, ceramika Cambo - ceramika, meble, instrumenty Dauphine - największy targ, meble, książki Jules Va...