Skip to main content

Aix retrouve le Tour de France



Taki tytuł pojawił się niedawno w jednym z lokalnych tygodników, dlatego iż po 51 latach to sportowe wydarzenie ponownie zawitało do Aix-en-Provence.

4 lipca rozpoczynał się szósty etap Le Tour de France (Aix/ Montpellier). W tym roku obchodzona jest okrągła setna edycja. 
Aix, wraz z innymi 240 miastami, kandydowało o miano miasta goszczącego.
 Do tej pory udało im się trzykrotnie (w 1952, 1956 i 1961 roku) i zawsze było tam zakończenie etapu.
W tym roku, jako że Marsylia jest europejską stolicą kultury, przypadł jej ten zaszczyt. Aix musiało "zadowolić się" rolą miasta, z którego kolarze startują.








Z ciekawości wybrałam się zobaczyć jak wyglądają przygotowania. Tego dnia było wyjątkowo upalnie i zebrało się całkiem sporo ludzi. Po godzinie 11 rozpoczęła się prezentacja zawodników, a już przed 13 wszyscy wystartowali.


Przyznam szczerze, że zachwycona nie byłam. Zapewne lepiej wygląda dojazd do mety i rywalizacja o pierwsze miejsce, niż sam start.
Mimo wszystko warto było się tam wybrać i zobaczyć to wszystko na żywo.



Jeszcze przez godzinę trwała transmisja w TV, a na scenie wystąpiła TAL.
 

Comments

  1. Nigdy nie słyszałam o Tal, może kiedyś napiszesz o najpopularniejszych piosenkach we Francji, takich które teraz są grane najczęściej? :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nie myślałam nigdy o takim poście, ale kto wie, może postaram się wkrótce coś takiego zrobić :)pozdrawiam

      Delete
  2. Z całego wydarzenia interesuje mnie tylko Tal ;) TDF i jazda na rowerze to raczej nie mój żywioł ;))) ale na pewno warto choć raz przyjrzeć sie z bliska

    ReplyDelete
    Replies
    1. Poszłam z ciekawości, a ze mieszkam 800m od startu to daleko nie miałam. Dla kogoś kto mieszka w Paryżu TDF nie jest żadną nowością :)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Polskie instytucje w Paryżu

Najwyższy czas opublikować trzecią i ostatnią część cyklu o polskich śladach w Paryżu.  Dwie poprzednie znajdziecie pod tymi linkami ( pierwsza część i druga część ). Zacznę od Szkoły Polskiej , której początki sięgają połowy XIX wieku.  "Przedstawiciele Wielkiej Emigracji, głównie członkowie rządu, posłowie, oficerowie, publicyści i pisarze założyli w Paryżu Stowarzyszenie Naukowej Pomocy, mające wspierać materialnie Polaków, pragnących studiować. Stowarzyszeniu przewodniczył książę Adam Czartoryski".  Szkoła ta miała na celu przekazywanie polskich tradycji dzieciom emigrantów z okresu powstania listopadowego. Rozpoczęła swoją działalność w 1842 roku, w Châtillon-sous-Bagneux. Na początku miała jednego nauczyciela i liczyła 19 uczniów. Stopniowo szkoła zaczęła się rozrastać i przeniesiono ją do Paryża. Obecnie mieści się przy 15, rue Lamandé, w 17 dzielnicy. Więcej o historii szkoły przeczytacie tutaj . Drugą instytucją naukową, istni...

Zamki nad Loarą. Azay-le-Rideau

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia. Są one prawdziwymi arcydziełami architektury. Wnętrza zamków kryją ogromne kolekcje mebli, gobelinów, obrazów.  Tutaj wszystko jest przesiąknięte historią z życia francuskich królów XVI wieku. 2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Korzystając więc z długiego majowego weekendu i słonecznej pogody postanowiliśmy zwiedzić kilka z tych zamków. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć zamek w Azay-le-Rideau, zwany perłą architektury renesansu. Gilles Berthelot otrzymał tytuł szlachecki i zamek w 1510 roku i rozpoczął jego rekonstrukcję w stylu włoskim. W 1537 r. Franciszek I przejął zamek i ofiarował go swojemu towarzyszowi broni, Antoniemu Raffin. Po rewolucji posiadłość na...

Vaux-le-Vicomte

Dzisiaj zabiorę Was do zespołu pałacowo-ogrodowego w Vaux-le-Vicomte . Miejscowość ta znajduje się ponad 50 km na południowy-wschód od Paryża. Vaux-le-Vicomte składa się z głównego budynku i dwóch bocznych oficyn, usytuowanych na terenie rozległego ogrodu, otoczonego ze wszystkich stron lasami.  Pozostałą część zajmują tzw. partery ogrodowe, boskiety, baseny wodne i trawniki.  Nie miałam okazji zwiedzać wnętrz pałacu, ale z tego co wyczytałam to dekoracja pomieszczeń jest bogata, łącząca malarstwo, rzeźbę i elementy architektoniczne. Pokoje usytuowane po bokach salonu mają ściany wykładane boazerią i malowane plafony zdobione stiukami i złoconymi rzeźbami. Oprócz ogrodów i zamku, można jeszcze zwiedzić dawną powozownię.   Pałac wzniesiony został w latach 1656-61 dla Nicolasa Fouqueta przez Charles'a Le Bruna (odpowiedzialnego za wystrój), Louis'a Le Vau (architekta) i André Le Nôtre'a (twórcę ogrodów) w stylu klasy...